ПРИЧИНИ ЯКІ ПРИЗВОДЯТЬ ДО НЕСПРАВНОСТІ ХОДОВОЇ

Одна з найбільш незахищених частин автомобіля — ходова частина. Саме вона найбільш схильна до ударам, агресивного впливу навколишнього середовища, змінному навантаженні. Також ходова частина (або окремі її елементи) швидко зношується за чет ям на дорогах.

Несправність в ходової частини — це великий ризик і не комфортна їзда. А щоб бути впевненим за свій автомобіль необхідно регулярно проводити діагностику підвіски і всієї ходової в цілому. А для цього необхідно знати ознаки несправності та елементарні способи перевірки. Таку діагностику и ремонт вам можуть предоставити тут https://auto-centr.kiev.ua/.

З чого складається ходова частина:

  • Балка;
  • Окремі елементи підвіски (передній і задній);
  • Колеса.

Найбільш схильні до пошкоджень — колеса, так як вони стикаються безпосередньо з поверхнею дорожнього покриття. Тому, найчастіше саме на них звертають увагу, чи немає яких гриж, порізів, який знос. Однак не варто забувати про те, що колеса пов’язані і з іншими вузлами ходової системи автомобіля, які можуть вийти з ладу набагато раніше.

Самостійна діагностика ходової частини

Найпростіший спосіб самостійно діагностувати ходову частину з усіма додаються елементами — тест-драйв на різних типах місцевості.

Справа в тому, що деякі проблеми можна виявити, лише виїхавши на бездоріжжі або путівець.

  1. Неприродний стукіт в передній або задній підвісці;
  2. Затекло рідини у передніх коліс і капота;
  3. Швидкий знос гуми або нерівномірний знос;
  4. «Виляння» автомобіля або віддача вібрації в рульову частина;
  5. Рульове колесо: великий люфт;
  6. Автомобіль тягне в бік;
  7. Надмірний шум від коліс на поворотах;
  8. Надмірно жорстка підвіска;
  9. Розгойдування кузова;
  10. Скрип і стукіт амортизаторів на дорожніх ямах або купині.

Самостійно можна перевірити роботу амортизаторів. В ідеалі кузов повинен погашати коливання від розгойдування. Патьоки масла і жорсткість сигналізує про пошкодження вузла. Зверніть увагу на елементи підвіски, як сайлентблоки. Часто зношені гумки дають «нестійкість і виляння» на дорозі. Також, при виявленні незрозумілих стукотів, огляньте чи болтики і шайби на місці, можливо, деякі болти викрутилися або бовтаються, створюючи той самий стук.

Перевірити опорний підшипник. Покласти долоню на один з верхніх витків пружини і крутануть колесо або плавно обертати кермо з одного боку в бік, вібрації не повинно бути.

Не варто вдаватися до інших видів діагностики ходової частини, якщо були помічені дані проблеми. Так як точну оцінку стану системи автомобіля ви не дасте без їх усунення.

Похожие записи:

Комментарии закрыты.